Kvalita palet

Jaký je standard kvality palet na trhu?

Trh s paletami v poslední době zažívá těžké časy. Ne kvůli nedostatku zájmu ze strany zákazníků – právě naopak, po paletách je velká sháňka. Bohužel právě na tom se chtějí namlsat podvodníci, kterým jde o snadný zisk. Vyrábějí palety lacino a jejich výrobky postrádají správné označení i povolení k jejich výrobě. Jiný problém představují společnosti, jež potřebují ke svému provozu palety, ale nechtějí vynakládat prostředky ke koupi nových palet a tudíž dokola používají ty staré, opotřebené.

Protože se na paletovém trhu stále točí stejné palety nebo do něj vstupují nové, které jsou ale nekvalitně vyrobené, dá se říct, že kvalita palet na českém trhu obecně vzato klesá.

Jak moc je důležité používat kvalitní palety?

To není špatná zpráva jen pro výrobce palet, ale i pro uživatele. Když distribuce zboží probíhá na polorozpadlých nosičích, pak riskujete poškození nebo ztrátu vašich produktů. A to jsou naprosto zbytečné finančí újmy, jimž se dá snadno předejít. Stačí jen podpořit boj proti podvodníkům a těm, kteří neustále do oběhu vrací poškozené palety. Je to boj za to, aby na trhu figurovaly především zdravé a pevné palety od osvědčených licencovaných výrobců, palety, jež prošly pečlivou kontrolou – zkrátka kvalitní palety.

A že je kvalita palet velké téma pro celkové fungování evropské logistiky, dokazuje fakt vzniku diskuzí ohledně zhoršující se kvality palet (a z toho vyplývající potřeby pozměnit pravidla pro kontrolu kvality výroby a oprav palet).

Kvalita palet ovlivňuje nejen bezpečnost zboží, ale také bezpečnost pracovníků, kteří s paletami manipulují. Dnes již většina solidních větších i menších firem žádá silného garanta kvality palet, který dokáže zajistit dodávky normovaných palet.

Jak tedy poznám kvalitní europaletu?

Připomeňme si ještě jednou, co je taková kvalitní europaleta zač. A pro srovnání jak má správně vypadat Europaleta a jak může vypadat falzifikát, jsme pro Vás připravili sekci Jak poznám bezpečnou EUR paletu.

  • Hmotnost: 20 až 24 kg – v závislosti na typu dřeva a jeho vlhkosti
  • Nosnost: 1000 kg – nerovnoměrná zátěž, 1500 kg – zátěž rovnoměrně rozložena na ploše palety, 2000 kg – zátěž je v celistvé formě a je rovnoměrně rozložena na celém povrchu ložné plochy palety
  • Správné umístění spojovacích hřebíků (hřebíkový obrazec)
  • Rozměr palety: 1200 x 800 x 146 mm
  • Šířka krajního přířezu / tloušťka: 145 mm (+5 -3 mm) / 22 mm
  • Šířka desky / tloušťka: 100 mm (+-3 mm) / 22 mm
  • Šířka svlaku / tloušťka: 145 / 22 mm
  • Šířka / výška špalíku: 145 mm (+5 -3 mm) / 78 mm
  • Vlhkost: max 22 % – Normy výrobcům palet striktně nařizují provádět tzv. IPPC ošetření a sušení v tzv. sušící komoře, tak aby výsledné palety nebyly náchylné k poškození Vašeho zboží, či materiálu

Jak poznám, že se mi do rukou dostal falzifikát?

Co je skutečným morem paletového trhu, to jsou levné falzifikáty, často dovážené ze zahraničí. Jsou často označené EUR, avšak neodpovídají normě a způsobily postupné zhroucení reálných cen na českém trhu a utvoření jakéhosi povědomí, že nejlepší je to, co je nejlevnější – protože když to má značku EUR, tak to přece kvalitativně musí stačit.

Co se může stát, když nakoupím falzifikát?

Pokud přece jen koupíte falzifikáty palet může se stát, že dostanete nejen pokutu za porušení ochranné známky, ale také Vám palety může zabavit celní správa a budete se muset podrobit správnímu řízení.

Tolik starostí za ušetřených pár korun ani nestojí. Nakupte raději palety u certifikovaných výrobců jako jsme my.

logo_uic_clean

logo_uic_clean
Jsme držiteli ocenění s nejvyšší úrovní kredibility. Současně jsme získali LICENCI K POUŽÍVÁNÍ OCHRANNÉ ZNÁMKY EUR A PRÁVO NA POUŽÍVÁNÍ ZNAKU ZSSK CARGO NA VÝROBU A OPRAVY EUR PALET.

Zpracování osobních údajů